Błędy typograficzne – błędy z dziedziny typografii, czyli dziedziny zajmującej się układem graficznym tekstu. Można wyróżnić dwie główne kategorie błędów typograficznych: 

Paginacja – przypisywanie kolejnych liczb (lub wyrażeń liczbowych) do kolejnych stron rękopisu lub druku. Jedna z dwóch metod numeracji obok foliacji polegającej na numerowaniu kolejnych kart. 

Paginacja jest sposobem liczenia i porządkowania wszystkich zapisanych stron znajdujących się w publikacji, niezależnie od tego, czy są one opatrzone liczbą (strony liczbowane), czy też są jej pozbawione (strony nieliczbowane, w bibliografiach oznaczane skrótem nlb.). W archiwistyce liczbowania dokonuje się za pomocą umieszczenia na danej stronie paginy. 

Sposoby paginacji: 

 Układ kolumn tekstowych książki: 5. Pierwsza kolumna rozdziału może (ale nie musi) być spuszczona a wielkość spuszczenia powinna być jednakowa w całej książce i wynosić od 1/5 do 1/3 długości pełnej kolumny.6. Kolumna szpicowa (końcowa niepełna) nie powinna być krótsza niż 1/6 kolumny zasadniczego formatu.7. Nie należy rozpoczynać nowej kolumny ostatnim wierszem akapitu z kolumny poprzedniej (tzw. „bękart”, „wdowa”).8. Nie należy także pozostawiać u dołu kolumny pierwszego wiersza nowego akapitu (tzw. „szewc”, „sierota”).Zasady 7-8 dotyczą też rozbudowanych, kilkuwierszowych przypisów dolnych. 

Akapit (łac. a capite, od głowy, od początku) – podstawowy sposób dzielenia łamu na rozpoznawalne wzrokiem mniejsze fragmenty w celu zwiększenia czytelności tekstu. Podstawowa jednostka logiczna dłuższego tekstu, składająca się z jednego lub wielu zdań stanowiących pewną całość treściową (myśl). Zadaniem akapitu jest wyraźne zaznaczenie nowej myśli w bieżącym wątku wypowiedzi. 

Czasami jako synonimy akapitu są stosowane terminy ustęp, werset i paragraf, jednak mają one inne znaczenie. 

Akapity buduje się poprzez: 

  1. wcięcie akapitowe – odsunięcie pierwszego wiersza akapitu od marginesu. Typowa wielkość wcięcia akapitowego to 1 firet. 

  2. odstęp międzyakapitowy – zwiększenie odstępu między akapitami za pomocą stosownej opcji w programie do składu lub metodą nieprofesjonalną przez wstawienie pustego wiersza. 

Pierwszy wiersz akapitu to wiersz akapitowy, a ostatni to wiersz końcowy.